Kim są rastafarianie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kim są rastafarianie?

Jak donosi Jędrzejewski ruch ten powstał około 1930 r. w Etiopii i jego nazwa wywodzi się od imienia księcia Ras Tafari, który po objęciu władzy w tym kraju ogłosił się potomkiem króla Dawida i królowej Saby. Jamajscy Murzyni potraktowali ten fakt jako spełnienie proroctwa o nadejściu czarnego Mesjasza, który wszystkim Murzynom zapewni powrót do ojczyzny, czyli Afryki (Jędrzejewski, 1999, s. 108). Ruch ten zyskał popularność nie tylko na Jamajce, ale również w innych krajach, w tym w Polsce.

W naszym kraju rastafarianie, inaczej zwani rastmanami, pojawili się w latach siedemdziesiątych. Na pierwszy plan swojej ideologii wysuwają pacyfizm. Skupiają w swoich kręgach studentów, uczniów szkół średnich, zdarza się, że i młodszych członków. Tworzą zamknięte kręgi, cenią życie bez agresji, przemocy i konfliktów. Wizję wolnego, lepszego życia osiągają często zażywając różnego rodzaju narkotyki. Z reguły sięgają po miękkie narkotyki takie jak marihuana i haszysz. Ich ulubionym rodzajem muzyki jest reggae, która, jak uważają, jest muzyką serc, jednoczącą wszystkich ludzi. Ubierają się w rzeczy w kolorze zielonym, żółtym lub czerwonym, które są barwami narodowymi Etiopii. Noszą długie włosy zaplecione w warkoczyki (tzw. dreadlock), które mają według nich odstraszać złe duchy. Czasami zamiast warkoczyków mają na głowie sfilcowane kosmyki włosów ozdobione koralikami w kolorach swoich ubrań. Noszą też charakterystyczne znaczki z listkiem marihuany lub napisem „hasz”.

Według J. Mięsowicza członkowie tej subkultury często dokonują przestępstw narkotykowych. Biorą udział w produkcji i sprzedaży różnych odmian narkotyków. Trudnią się także ich przemytem. Ponadto są sprawcami innych przestępstw. Najczęściej są to kradzieże i włamania, dokonywane w celu zdobycia środków pieniężnych na produkcję lub zakup narkotyków. (Mięsowicz, 1998, s. 35)