Kiedyś i dziś…

Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. To porzekadło znają wszyscy rodzice. W większości przypadków się to potwierdza.

Takiemu maluszkowi, który dopiero zaczyna swoje życie bardzo mało trzeba. Ciepłe jedzonko, troskliwa uwaga mamy, wygodne łóżko. Im dziecko starsze, tym większe ma potrzeby. Czas prędko płynie, dzieci dorastają. Nim się zorientujemy, robią się dojrzałe i posiadają swoje potomstwo, a my stajemy się dziadkami i bawimy następne pokolenie.

Nasze babki do dziś wracają pamięcią do minionych czasów. Kiedyś życie wyglądało kompletnie inaczej. Świat nie stwarzał tyle perspektyw ile obecnie. Dzieci gorączkowały, a nasze mamy i babki często nie miały pieniędzy albo apteki w okolicy. Dzisiaj apteka internetowa jest całodobowym sklepem, w którym kupimy tanie leki na wszelką chorobę, suplementy diety, aparaturę medyczną, herbatki ziołowe, czy też inne produkty dla małych dzieci. Nasze mamy i babki musiały radzić sobie z tym same. Czerpiąc z wiedzy znachorów i starszyzny wykonywały mieszanki ziół, lub maści z wazeliny i przypalanych owoców lub roślin. Podobnie było z zabawkami.

Dawniej jedyną zabawką była uszyta pacynka, albo papierowy samolocik, bo tylko nielicznych rodziców było stać na kupienie swojemu dziecku zabawki z Pewexu. Lalka Barbie – do dziś pamiętamy jak pragnęliśmy ją choćby wziąć w ręce, a bardzo często mogliśmy jedynie popatrzeć na nią przez szybę. Dziś rozmaitość i przystępność jest tak wielka, że bardzo często same dzieci nie potrafią się na coś się zdecydować. W TV coraz to nowe filmy, nowi bohaterowie. Reklamy manipulują dziećmi, a a te wymuszają na opiekunach coraz to nowe zabawki. Obecnie już nawet do jogurtu, czy innych artykułach spożywczych są dołączane figurki, maskotki, czy inne gratisy ze świata zabawek. Każda era rządzi się swoimi prawami. Każda ma swoich zaciekłych zwolenników jak i nieustępliwych wrogów.

Babcie, które mają możliwość porównania okresów teraźniejszych i tych, które minęły bardzo często marudzą opowiadając, jak to kiedyś było świetnie. Ale jak to się mówi- wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Zawsze przecież będzie raz lepiej, raz gorzej, inaczej równowaga w przyrodzie nie będzie zachowana. Nie ma sensu oglądanie się za siebie. Trzeba używać dobrodziejstw i możliwości, jakie daje nam świat i cieszyć się z tego, co posiadamy. Za kilkadziesiąt lat, kiedy już nas nie będzie, nasze wnuki czy prawnuki będą wspominać czasy, w jakich przyszło żyć nam teraz.