Alternatywa do karania dzieci
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jak mówi stare przysłowie, „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Jako rodzicowi, zapewne nie raz pojawiły się u Ciebie chwile, w których przeczuwałeś „katastrofę”, jaka miała nastąpić, gdy Twoje dziecko Cię nie słuchało.

Zapewne odnalazłbyś w swojej pamięci różne momenty, w których byłeś w stanie przewidzieć „wybuch swojej złości”.

Aby nie dopuszczać do niepotrzebnych konfliktów w życiu Twoim jak również Twojego dziecka, a w głównej mierze do karania dzieci, ogromne znaczenie ma podjęcie proaktywnych kroków poprzez zapobiegawczość. To zredukuje w znacznym stopniu stres w całej Twojej rodzinie.

Istnieją proste metody na „Zapobiegawczość”.

Jeśli wiesz, że dziecko będzie chciało dostać się słodyczy (w domu), schowaj je tam, gdzie napewno ich nie znajdzie lub nie dosięgnie.
Jeśli dziecko nie chce iść spać wieczorem, bo zbyt późno zjada słodki deser ( wiadomo, że cukier powoduje nagły przypływ energii), zmień porę podawania deserów.
Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko grało na komputerze, zabezpiecz komputer hasłem lub trzymaj go w miejscu trudno dostępnym dla dziecka.

Planowanie z wyprzedzeniem pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii.
Unikniesz niepotrzebnego stresu i zbytecznego zdenerwowania. A co najważniejsze nie będziesz musiał karać dzieci.

Zapobieganie jest idealnym sposobem na tzw. Kultywowanie Braku Reakcji.

Najczęściej dziecko reaguje po prostu na otoczenie, jakie dla niego tworzą rodzice. Możesz więc zorganizować „uporządkowany” dzień lub żyć w chaotycznym bałaganie.

Jeśli dla „świętego spokoju” wypełniasz czas dziecka oglądaniem telewizji, wtedy nie bądź zdziwiony, że wprowadza ono w życie zachowania, jakie widzi w telewizji, że jest bierne i mało ambitne w życiu, a przede wszystkim, że złości się, kiedy wyłączasz TV.

Gdy w rodzinie są bliźniaki lub dzieci w podobnym wieku, najprostszym sposobem na zapobieganie sporom między dziećmi jest zaopatrywanie ich w te same zabawki (ten sam kolor, ten sam kształt). Dzięki temu przeciwdziałasz rywalizacji między nimi.
Pozwól, że wytłumaczę Ci zasadę Kultywowania Braku Reakcji na konkretnym przykładzie:

Jak myślisz, co jest najlepszym sposobem na uniknięcie kłótni z dzieckiem na temat sprzątania jego pokoju?

Odpowiedź jest prosta. Nie zostawiaj żadnej przestrzeni na ewentualne argumenty. Uczyń „sprzątanie” bezdyskusyjną kulturą rodzinną. Niech to będzie zasada, którą nie da się negocjować. Żadna próba przekupstwa nagrodą lub zastraszanie karą.
Ma to być czynność, która jest wykonywana każdego dnia, jak mycie zębów, jedzenie czy spanie.
Więc cokolwiek wymyśli Twoje dziecko, aby wymigać się przed niechcianym obowiązkiem, odpowiedz: „ To jest to, co robimy”.
Zwróć uwagę na „my”!

Twoim zadaniem jako rodzica jest wywołanie w dziecku więzi do Ciebie i do całej Waszej rodziny. Możesz to zrobić właśnie dzięki używaniu języka „my”, zamiast „ty”. Niech poczuje, że jest częścią całej rodziny, a nie odizolowaną jednostką, która musi robić coś, czego nie chce.

I pod żadnym pozorem nie rób wyjątków od zadań domowych, bo dla dziecka by to oznaczało, że i w przyszłości będzie szansa na uniknięcie tych obowiązków. Więc za każdym razem będzie próbowało się im wymigać.

Naucz dzieci konsekwencji, ale nie poprzez karanie ich. Możesz użyć na przykład takich słów: „Zrobimy to Kochanie, jak tylko posprzątamy” albo „ W porządku, poczekamy z tym tylko do czasu, aż skończymy sprzątać”.

Jeśli dziecko nadal nie chce posprzątać swojego pokoju, tylko w nim siedzi, to pozwól mu na to. Nie groź brakiem obiadu czy czymkolwiek innym. Dziecko musi wiedzieć, że sprzątanie jest tym, co każdy robi. W ten sposób nauczysz je, że musi pomóc w sprzątaniu, zanim będzie mogło się pobawić czy zrobić to, na co ma ochotę.

Wkrótce Twoje dziecko pojmie, że jakiekolwiek próby negocjacji z Tobą są bezskuteczne, a współpraca z rodzicem jest najprostszym sposobem na otrzymanie tego, czego chce.

Moja rada!
Schowaj wszystko, co stwarza potencjalne zagrożenia dla Twojego malucha:
książki, płyty CD, wazony z kryształu i wszystko, czego nie chcesz, aby Twoje dziecko dotykało. W ten sposób utrzymasz większy spokój wewnętrzny. Następnie pochowaj wszystkie rzeczy, które mogłyby spowodować niechciany bałagan. Postaw te rzeczy w miejscu niedostępnym dla dziecka.